Home
Brzdové kotouče Brembo
Napsal uživatel Ruda   
Čtvrtek, 01 Prosinec 2022 18:31

Co je třeba vědět o brzdovém kotouči Brembo R: 230 mm?

 

Brzdový systém je součástí každého vozidla, bez nějž by byl jeho provoz naprosto nemyslitelný. Zejména brzdové kotouče v autech plní z tohoto hlediska zásadní úlohu a jejich pravidelná údržba jakož i výměna jsou nesmírně důležité. Pojďme se tedy na tyto komponenty podívat trochu blíže a zaměřme se konkrétně na součástky uznávané značky Brembo.

 

Jakou funkci plní brzdové kotouče?

 

Princip fungování brzd není v podstatě nijak složitý na pochopení. Ve středu konstrukce se nachází předmět našeho zájmu - brzdový kotouč. Ten je přímo připojen k náboji kola, a tudíž se otáčí spolu s ním. Pokud dojde ke zpomalení kotouče, přenese se to i na kolo a vozidlo začne brzdit.

Přitom je brzdový kotouč obklopen tzv. brzdovým třmenem. Jedná se prakticky o nosič s pístem umístěným uvnitř. Na konci brzdového pístu je upevněna brzdová destička, která je určena k brzdění prostřednictvím kontaktu s kotoučem.

Funguje to přibližně takto: Sešlápnete brzdový pedál, čímž se daný signál pomocí hydrauliky přenese až k brzdovému pístu. Píst potom přitlačí destičku k povrchu kotouče, dokud držíte pedál sešlápnutý. Kinetická energie vznikající během jízdy se nyní mění na teplo a uvolňuje se do okolního prostředí. Postupně tak zpomalujete, až se nakonec zastavíte.

 

Jak poznáte jejich opotřebení?

 

Jde o komponenty, u nichž se opotřebení dá očekávat a je pouze otázkou času. Z důvodu pravidelného tření brzdových destiček a z toho plynoucího tepla, ale také vlivem povětrnostních podmínek mohou díly klesat na kvalitě - někdy rychleji, jindy pomaleji.

Následují některé z běžných příznaků blížícího se konce jejich životnosti:

 

- Skřípavé či vrzavé zvuky během brzdění

- Při brzdění se třese volant nebo vůz vybočuje

- Brzdný účinek se snižuje nebo není rovnoměrný a spolehlivý

- Kontrola kotoučů odhalí praskliny, promáčkliny, změnu barvy nebo jiné odchylky od nového brzdového kotouče

 

Jak často by se tyto součástky měly vyměňovat?

 

Je zřejmé, že výměna bude nevyhnutelná, jakmile se kterýkoli z výše uvedených bodů projeví na vašich komponentech. Ovšem mnohdy je pak již nebezpečně pozdě, a proto je vhodnější brzdové kotouče nejen pravidelně kontrolovat, ale také je pro jistotu nahrazovat novými díly.

V závislosti na vašem stylu jízdy, klimatických podmínkách a samozřejmě i na samotných kotoučech byste měli důkladnou inspekci provést přinejmenším od 30 000 ujetých kilometrů. Pro většinu modelů se však nedoporučuje najet více než 80 000 kilometrů se stejnými komponenty a výměna je opodstatněná i v případě, že se díly navenek zdají být stále v dobrém stavu.

 

Brzdové kotouče značky Brembo

 

Italská společnost Brembo působí na trhu s náhradními díly již desítky let a získala na něm rozsáhlé zkušenosti. Na mezinárodním poli je vysoce uznávaná a její výrobky se využívají nejen u osobních automobilů, ale těší se dobré pověsti i u závodních a luxusních vozů.

Brzdový kotouč R: 230 mm od značky Brembo který je určen pro zadní nápravu, je plný, tedy není drážkovaný ani vrtaný. Jeho průměr činí 230 mm, tloušťka dosahuje 9 mm a má 5 montážních otvorů. Potřebné šrouby jsou již součástí balení.

 

Valid XHTML and CSS.